Vyhláška č. 197/2013
ze dne 12. července 2013,
kterou se mění vyhláška č. 312/2007 Sb., o obsahu a dalších náležitostech zkoušek insolvenčních správců, ve znění pozdějších předpisů
Ministerstvo spravedlnosti v dohodě s Českou národní bankou stanoví podle § 37 odst. 1 a 2 zákona č. 312/2006 Sb., o insolvenčních správcích, ve znění zákona č. 428/2011 Sb. a zákona č. 185/2013 Sb.:
Čl. I
Vyhláška č. 312/2007 Sb., o obsahu a dalších náležitostech zkoušek insolvenčních správců, ve znění vyhlášky č. 2/2010 Sb. a vyhlášky č. 56/2011 Sb., se mění takto:
1. V § 1 se slova „ , rozdílové zkoušky insolvenčního správce“ zrušují.
2. V § 2 se slova „rozdílové zkoušky insolvenčního správce a“ zrušují.
3. § 3 a 4 včetně nadpisů znějí:
„§ 3
Obsah zkoušky
(1) Zkouška sestává z písemné a ústní části; zvláštní zkouška insolvenčního správce sestává pouze z ústní části.
(2) Při zkoušce se za účelem prověření znalostí uchazeče potřebných k výkonu funkce insolvenčního správce zjišťují znalosti z oblasti
a) občanského, obchodního a pracovního práva,
b) občanského práva procesního,
c) insolvenčního práva,
d) správního práva včetně správního řízení,
e) finančního práva včetně daňového řízení,
f) řízení podniku a
g) účetnictví a financování podniku.
(3) Při zkoušce se znalosti uchazeče z oblastí podle odstavce 2 písm. a), b), d) a e) prověřují v rozsahu potřebném pro insolvenční řízení a znalosti z oblastí podle odstavce 2 písm. f) a g) se prověřují v rozsahu potřebném pro správu majetku dlužníka neuvedeného v § 3 odst. 2 zákona.
(4) Při zvláštní zkoušce insolvenčního správce se za účelem prověření znalostí uchazeče potřebných k výkonu funkce insolvenčního správce dlužníka uvedeného v § 3 odst. 2 zákona zjišťují znalosti z oblasti
a) principů a fungování finančního trhu,
b) organizace podniku a právní regulace dlužníka uvedeného v § 3 odst. 2 zákona,
c) investičních nástrojů, obchodování a jiného nakládání s těmito nástroji,
d) právní úpravy povinností insolvenčního správce při úpadku dlužníka uvedeného v § 3 odst. 2 zákona,
e) insolvenčního práva, občanského a obchodního práva,
f) řízení podniku a
g) účetnictví a financování podniku.
(5) Při zvláštní zkoušce insolvenčního správce se znalosti uchazeče z oblastí podle odstavce 4 písm. e) prověřují v rozsahu potřebném pro insolvenční řízení ohledně dlužníka uvedeného v § 3 odst. 2 zákona a znalosti z oblastí podle odstavce 4 písm. f) a g) se prověřují v rozsahu potřebném pro správu majetku dlužníka uvedeného v § 3 odst. 2 zákona.
§ 4
Žádost o vykonání zkoušky, žádost o opakování zkoušky, žádost o stanovení jiného termínu nebo jiného náhradního termínu
§ 4 (1) V žádosti uchazeč uvede
a) jméno, popřípadě jména, příjmení,
b) rodné číslo nebo, pokud rodné číslo nebylo přiděleno, datum narození,
c) adresu trvalého pobytu, a nemá-li ho, adresu bydliště,
d) adresu pro doručování písemností, pokud je odlišná od adresy trvalého pobytu nebo od adresy bydliště, popřípadě elektronickou adresu pro doručování písemností,
e) požadovaný druh zkoušky,
f) v případě žádosti o vykonání zvláštní zkoušky insolvenčního správce evidenční číslo osvědčení o vykonání zkoušky insolvenčního správce nebo číslo jednací rozhodnutí o uznání odborné kvalifikace insolvenčního správce,
g) souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely zkoušky a pro účely vydání povolení vykonávat činnost insolvenčního správce nebo zvláštního povolení vykonávat činnost insolvenčního správce a
h) datum a podpis.
§ 4 (2) K žádosti o vykonání zkoušky uchazeč připojí
a) doklad o dosaženém vzdělání,
b) doklady prokazující odbornou praxi podle § 4a a
c) doklad o zaplacení poplatku vyžadovaného zákonem.
§ 4 (3) K žádosti o opakování zkoušky uchazeč připojí doklad o zaplacení poplatku vyžadovaného zákonem.
§ 4 (4) K žádosti o stanovení jiného termínu nebo jiného náhradního termínu uchazeč připojí
a) doklad prokazující důvod neúčasti na zkoušce a
b) doklad o zaplacení poplatku vyžadovaného zákonem.
§ 4 (5) K žádosti, ke které uchazeč nepřipojí doklad stanovený v odstavcích 2 až 4, se nepřihlíží.“.
4. Za § 4 se vkládá nový § 4a, který včetně nadpisu zní:
„§ 4a
Způsob prokazování odborné praxe
§ 4 (1) Uchazeč o vykonání zkoušky prokazuje odbornou praxi vyžadovanou zákonem dokumenty, které osvědčují formu, obsah a dobu vykonávané odborné praxe.
§ 4 (2) Odborná praxe ukončená před více než 10 lety přede dnem podání žádosti o vykonání zkoušky se do odborné praxe vyžadované zákonem nezapočítává.“.
5. § 5 včetně nadpisu zní:
„§ 5
Zpětvzetí žádosti
§ 4 (1) Pokud vezme uchazeč žádost o vykonání zkoušky nebo zvláštní zkoušky insolvenčního správce zpět, poplatek za připuštění ke zkoušce nebo zvláštní zkoušce insolvenčního správce se nevrací.
§ 4 (2) Žádost o vykonání zkoušky může vzít uchazeč zpět nejpozději před zahájením písemné části zkoušky; žádost o vykonání zvláštní zkoušky insolvenčního správce může vzít uchazeč zpět nejpozději před zahájením zvláštní zkoušky insolvenčního správce.“.
6. V § 6 odst. 1 se slova „spolu s výzvou k úhradě poplatku za připuštění ke zkoušce“ zrušují a slova „v této lhůtě“ se nahrazují slovy „nejpozději 3 týdny přede dnem konání ústní části zkoušky“.
7. V § 6 odst. 2 se slova „ , na zkoušku“ nahrazují slovy „insolvenčního správce a pozvánku na ústní část zkoušky“, za slova „místa konání“ se vkládají slova „ústní části“ a číslo „4“ se nahrazuje číslem „3“.
8. § 7 a 7a včetně nadpisů znějí:
„§ 7
Zkušební komise pro zkoušky
§ 4 (1) Zkušební komise pro zkoušky jsou pětičlenné. Členy zkušební komise jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti. Členové zkušební komise musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru ekonomie nebo v oboru právo.
§ 4 (2) Zkušební komise je usnášeníschopná, jsou-li přítomni nejméně 3 její členové.
§ 4 (3) Zkušební komise rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů svých členů; v případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedajícího.
§ 4 (4) Předsedu zkušební komise jmenuje ministr spravedlnosti.
§ 4 (5) Předseda zkušební komise a za jeho nepřítomnosti jím pověřený člen zkušební komise řídí průběh zkoušky.
§ 7a
Zkušební komise pro zvláštní zkoušky insolvenčních správců
§ 7a (1) Zkušební komise pro zvláštní zkoušky insolvenčních správců je osmičlenná a je stálá. Členy zkušební komise jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti, z toho dva členy po dohodě s guvernérem České národní banky. Členové zkušební komise musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru ekonomie nebo v oboru právo.
§ 7a (2) Zkušební komise je usnášeníschopná, je-li přítomno nejméně 5 jejích členů.
§ 7a (3) Zkušební komise rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů svých členů; v případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedajícího.
§ 7a (4) Předsedu zkušební komise jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti.
§ 7a (5) Předseda zkušební komise a za jeho nepřítomnosti jím pověřený člen zkušební komise řídí průběh zkoušky.
§ 7a (6) Uchazeč může v průběhu zvláštní zkoušky insolvenčního správce nahlížet se souhlasem předsedy zkušební komise do pomůcek uvedených v § 9 odst. 4.“.
9. V § 7b se slova „a uchazeči mají právo“ zrušují a slovo „nestrannosti“ se nahrazuje slovem „nepodjatosti“.
10. V § 7b se dosavadní text označuje jako odstavec 1 a doplňují se odstavce 2 až 4, které znějí:
„(2) Uchazeči mají právo vznést námitku podjatosti k osobám členů zkušební komise nejpozději před zahájením zkoušky; o tom musí být předsedou zkušební komise poučeni. Vznesená námitka podjatosti nebrání vykonání zkoušky.
§ 7a (3) Písemné odůvodnění námitky podjatosti podle odstavce 2 je uchazeč povinen zaslat ministerstvu nejpozději do 10 dnů ode dne konání zkoušky, a to včetně uvedení člena zkušební komise, proti kterému námitka podjatosti směřuje, a důkazů, které dokládají tvrzenou podjatost. K vznesené námitce podjatosti, která nebyla řádně a včas odůvodněná, se nepřihlíží.
§ 7a (4) Řádně a včas odůvodněnou námitku podjatosti ministerstvo do 5 pracovních dnů ode dne jejího doručení posoudí a současně zašle uchazeči vyrozumění o způsobu vyřízení námitky. Je-li námitka podjatosti důvodná, k hodnocení zkoušky se nepřihlíží a ministerstvo umožní uchazeči vykonání zkoušky v nejbližším náhradním termínu; členem zkušební komise nebude osoba, jejíž podjatost byla namítána.“.
11. § 9 včetně nadpisu zní:
„§ 9
Písemná část zkoušky
§ 7a (1) Písemná část zkoušky se koná formou testu a případové studie.
§ 7a (2) Písemná část zkoušky trvá nejdéle 6 hodin. Nejpozději po uplynutí této doby je uchazeč povinen písemnou práci odevzdat, a to i v případě, že není dokončena.
§ 7a (3) Písemná část zkoušky je neveřejná.
§ 7a (4) V průběhu písemné části zkoušky může uchazeč použít jako pomůcky znění právních předpisů a kalkulátor.
§ 7a (5) Případová studie bude hodnocena pouze v případě správného zodpovězení alespoň 80 % otázek testu.
§ 7a (6) Uchazeč úspěšně vykonal písemnou část zkoušky, pokud celkové hodnocení vypracované případové studie, určené jako aritmetický průměr procentuálních hodnocení případové studie obou členů komise pro hodnocení případových studií, dosáhlo alespoň 80 %. Pokud celkové hodnocení vypracované případové studie nedosáhlo alespoň 80 % a zároveň jeden člen komise pro hodnocení případových studií hodnotil vypracovanou případovou studii alespoň 80 %, bude vypracovaná případová studie předložena zkušební komisi pro zkoušky, která do 5 týdnů ode dne konání písemné části zkoušky posoudí podle § 7, zda uchazeč vykonal písemnou část zkoušky. Pokud uchazeč při písemné části zkoušky neuspěl, opakuje při jejím opakování vždy i její testovou část.
§ 7a (7) O výsledku písemné části zkoušky informuje ministerstvo uchazeče na svých internetových stránkách.“.
12. Za § 9 se vkládá nový § 9a, který včetně nadpisu zní:
„§ 9a
Komise pro hodnocení případových studií
§ 7a (1) Komise pro hodnocení případových studií jsou dvoučlenné. Členy komise jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti. Členové komise musí mít ukončené vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru ekonomie nebo v oboru právo.
§ 7a (2) Každý člen komise při hodnocení případové studie posuzuje úroveň řešení zadaného problému nebo modelové situace, schopnost aplikace základních zásad a ustanovení insolvenčního zákona a znalostí potřebných k výkonu funkce insolvenčního správce uvedených v § 3 odst. 2 a způsob písemného projevu uchazeče.
§ 7a (3) Členové komise provádí hodnocení případové studie samostatně.
§ 7a (4) Členové komise vyhotoví k hodnocené případové studii posudek, který obsahuje identifikaci případové studie, zadané téma případové studie, stručné posouzení případové studie, procentuální hodnocení případové studie, datum vyhotovení posudku a jméno a příjmení člena komise. Vyhotovený posudek zašlou členové komise ministerstvu nejpozději do 1 týdne ode dne konání písemné části zkoušky.“.
13. V § 10 se na konci textu odstavce 2 doplňují slova „nebo do 5 týdnů ode dne posouzení podle § 9 odst. 6 věty druhé“.
14. § 11 včetně nadpisu zní:
„§ 11
Neúčast na zkoušce
§ 7a (1) Pokud uchazeč svoji neúčast na zkoušce řádně a včas neomluví, hodnotí se stupněm neuspěl.
§ 7a (2) Pokud se uchazeč nemůže z vážných důvodů dostavit ve stanoveném zkušebním termínu k písemné nebo ústní části zkoušky a svoji neúčast ministerstvu písemně omluví bez zbytečného odkladu poté, co se o těchto důvodech dozví, nejpozději však v den termínu písemné nebo ústní části zkoušky, může vykonat zkoušku v jiném termínu stanoveném ministerstvem na základě jeho žádosti o stanovení jiného termínu.
§ 7a (3) Pokud se uchazeč nemůže z důvodů zvláštního zřetele hodných dostavit v jiném termínu stanoveném ministerstvem k písemné nebo ústní části zkoušky a svoji neúčast ministerstvu písemně omluví bez zbytečného odkladu poté, co se o těchto důvodech dozví, nejpozději však v den termínu písemné nebo ústní části zkoušky, může vykonat zkoušku v jiném náhradním termínu stanoveném ministerstvem na základě jeho žádosti o stanovení jiného náhradního termínu.
§ 7a (4) Pokud uchazeč svoji neúčast na zkoušce včas neomluví, může vykonat zkoušku v jiném termínu nebo v jiném náhradním termínu stanoveném ministerstvem na základě jeho žádosti o stanovení jiného termínu nebo jiného náhradního termínu, pokud k této žádosti připojí písemnou omluvu a prokáže, že svoji neúčast na zkoušce nemohl omluvit včas z důvodů zvláštního zřetele hodných.“.
15. V § 13 odstavec 2 zní:
„(2) Přílohami protokolu jsou písemný test, případová studie a posudky členů komise pro hodnocení případových studií.“.
Čl. II
Přechodné ustanovení
Na obsah a další náležitosti zkoušky konané po dni nabytí účinnosti této vyhlášky se vztahují ustanovení vyhlášky č. 312/2007 Sb., ve znění účinném po dni nabytí účinnosti této vyhlášky.
Čl. III
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. srpna 2013.
Ministryně:
Mgr. Benešová v. r.